تشریفات برگزاری مجالس عقد

عقد شروع یک دوره ی جدید از زندگی دختر و پسر می باشد. تشریفات مجالس عقد قبل از برگزاری مراسم عروسی برگزار می شود و می توان مجالس نامزدی و عقد را یکجا برگزار کرد. البته در فاصله بین عقد و عروسی ممکن است مراسم های دیگری از قبیل: مراسم جهاز بران و حنا بندان اجرا شود که البته این موارد بستگی به آداب و رسوم خانواده های محترم و عزیز دارد. آیین برگزاری این گونه مراسم ها یا جشن ها در کشور عزیزمان ریشه در فرهنگ و آداب غنی گذشتگان ما دارد.

تالار پذیرایی ارکیده تهران یکی از خدماتی که ارائه می دهد، برگزاری مراسم عقد به شکل کاملاً حرفه ای است. ارکیده با داشتن ظرفیتی بالغ بر 1200 نفر، در دو طبقه، منوی پذیرایی کاملاً متنوع، حرفه ای و بسیار خوشمزه، قیمت بسیار مناسب به همراه چیدمان و دکوراسیون بسیار زیبا با پرسنل بسیار مودب و خوش اخلاق، آماده برگزاری تشریفات مجالس شما عزیزان را دارد. شعار ما این است با ما خاص باشید.

در ادامه شما را با نکات مهمی در زمینه برگزاری مراسم پیوند بستن شما زوجین عزیز آشنا می کنیم که کمک شایانی در هرچه بهتر برگزار شدن مراسم های شما می کند.

برگزاری مراسم عقد

برگزاری مراسم عقد

آداب برگزاری مراسم عقد در کشور ایران

در ابتدا درباره آداب و رسوم تشریفات عقد در کشور عزیزمان صحبت می کنیم و توضیح می دهیم که این گونه مراسم ها به چه صورت در کشور عزیزمان برگزار می گردد. مانند مجالس نامزدی ، اجرای تشریفات مجالس پیوند و عهد زوجین به عهده ی خانواده محترم عروس خانم می باشد. در ابتدا دختر و پسر به همراه خانواده های خود که عموماً خانواده های درجه اول می باشند به همراه مدارک خود ( شناسنامه و عکس و آزمایشات پزشکی ای که از قبل انجام داده اند ) به دفاتر ثبت ازدواج مراجعه کرده و پس از تحویل مدارک، کارهای مربوط به مراسم انجام می شود.

لازم به ذکر است می توانید برای صرف مخارج کمتر برای مجالس عقد و با توافق هردو، مراسم را در دفتر ثبت ازدواج آغاز و به انتها برسانید. در این حالت عاقد در مجلس حاضر شده و خطبه عقد را برای هر دو برگوار می خواند و پس از گرفتن جواب بله از دختر و پسر، هر دوی آنها تعهدنامه ای که بین هردو برزگوار یکی است را امضا نموده و پس از آن هر دو حلقه را در دست یکدیگر می اندازند و شیرینی و عسل در دهان یکدیگر می گذارند. به علاوه خانواده ها خوشحال و خندان به هر دو زوج و به بکدیگر تبریک گفته و آرروزی داشتن یک زندگی رویایی را برای آن ها می کنند.

بسیاری از خانواده های محترم عروس پس از مشورت با آشنایان و بستگان خود به خصوص دختر خود، تمایل دارند که برای به یاد ماندنی کردن جشن، آن را در منزل یا تالار پذیرایی یا در باغ و هتل و بسیاری مکان هایی که خودشان در نظر دارند، برگزار کنند. اجرای مراسم در منزل شخصی یا تالار مقداری هزینه در بردارد ولی در عوض مراسم را به یاد ماندنی و خاطره انگیز خواهد کرد. برگزاری مراسم در منزل یا تالار پذیرایی شرایط خاص خود را دارد. می توانید از عکاس و فیلم بردار و همچنین گروه موسیقی برای مراسم خود دعوت به عمل آورید تا مجلس را زیباتر، به یاد ماندنی تر و با شکوه تر کنند و شور و هیجان تشریفات عقد را بالا ببرند.

لازم است برای برگزاری مراسم عقد اقلامی از قبیل: قرآن کریم، سفره عقد، آینه و شمعدان، نبات، عسل، تخم مرغ، اسپند، حلقه، آینه، کله قند، سکه، سیب سرخ تهیه نمایید. البته بستگی به شرایط شما، ممکن است اقلام و ایتم های سفره شما متفاوت باشد. ولی سعی کنید سفره را زیاد شلوغ کنید. جالب است بدانید که هر کدام از لوازمی که بر روی سفره قرار می گیرند، حاوی پیام و نشانه ای است. مثلاً آینه نماد صاف پودن و نبات یعنی شیرینی زندگی.

اطلاعات بیشتر درباره تشریفات مراسم عقد در ایران

پس از تهیه اقلام موردنیاز و گذاشتن آن بر روی ترمه ( ترمه در وسط سفره عقد قرار دارد و لوازم بر روی آن قرار می گیرند ) ، نوبت به اجرای مجلس می رسد. پس از اینکه تک تک مهمانان گرامیتان در مجلس حضور یافتند و عاقد را به مراسم دعوت کردید، نوبت به این می رسد که آقا پسر و دختر خانم در کنار سفره قرار بگیرند. مطابق معمول عاقد خطبه را می خواند که معمولاً سه مرتبه انجام می شود و این بدین خاطر است که افراد حاضر در مجلس با گفتن جملاتی مانند: عروس رفته گلاب بیاره، عروس رفته گل بچینه سرنوشت را به خطبه سوم می سپارند.

در هر چیزی یادتان باشد که سادگی زیباترین حالت برای انجام هر کاری است. در مراسم های خود هیچ وقت سادگی را فراموش نکنید و به آن را به فرزندانتان آموزش دهید که در زندگی آینده خود، سادگی را الگوی همیشه خود قرار دهند.

تشریفات مجالس عقد در تالارهای پذیرایی

همانطور که در بالا ذکر شد، بسیاری از خانواده  ها مایلند تشریفات مجالس عقد فرزندشان را در تالارهای پذیرایی برگزار کنند. اما چه شرایطی شما برای برگزاری این گونه مجالس در تالارها باید درنظر بگیرید؟

در قدم اول باید یک برنامه ریزی جامع و صحیح داشته باشید. زیرا که برنامه ریزی رکن اول انجام هر کاری می باشد. پس فراموش نکنید یک کاغذ تهیه کنید و برنامه خود را در آن یادداشت نمایید.

  1. محل برگزاری: محل برگزاری مراسم عقد شما باید در دسترس ترین مکان برای خود و آشناهایتان باشد. محل برگزاری جشن باید طوری باشد که برای رفت و آمد مهمانان هیچ مشکلی به وجود نیاید.
  2. ظرفیت محل برگزاری: تالاری که قصد دارم جشن پیوند زناشویی در آن برگزار شود، چه میزان گنجایش ظرفیت دارد. این مورد با توجه به لیست مهمانانتان درنظر گرفته می شود. یک برآورد و میانگین از تعداد مهمانان در نظر بگیرید و متناسب با آن مکان خود را انتخاب کنید. اگر تعداد مهمانان زیاد است تالارهای با ظرفیت 400 یا 500 به بالا برای شما مناسب هستند در غیر اینصورت که می توانید از تالارهای با ظرفیت پایین تر استفاده نمایید.
  3. بودجه: حساب و کتاب کنید که هزینه اجرای مراسمتان چه قدر خواهید شد تا بتوانید متناسب یا آن بودجه ای را متناسب با آن کنار بگذارید. سعی کنید از تخفیفات ویژه ای که توسط تالارهای در روزهای خاصی از سال گذاشته می شود، استفاده کنید و لازم نیست از همه خدمات تالار پذیرایی برای برگزاری مراسم عقد استفاده نمایید چون هرچه خدمات بیشتر باشد، در نهایت قیمت تمام شده بیشتر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *