آگهی ترحیم

اعلامیه ترحیم ( آگهی ترحیم ) چیست؟

اعلامیه ترحیم چیست؟ احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که در خانواده یا فامیل شخصی از دنیا برود. حتما دیده اید یکی از کارهایی که بلافاصله بعد از مرگ افراد انجام می دهند چاپ اعلامیه ترحیم است. با این کار در واقع به نزدیکان و آشنایان خبر می دهند که این فرد از دنیا رفته است. و از آنها دعوت می کنند تا در مراسم تشییع جنازه و ختم او شرکت نمایند.

اطلاعات موجود در اعلامیه ترحیم چیست؟

در اعلامیه ترحیم اطلاعاتی مثل نام افراد خانواده و نزدیکان متوفی، ابراز همدردی کنندگان و محل و ساعت برگزاری تشییع جنازه و ختم داده می شود. این اعلامیه در مناطق نزدیک محل زندگی فرد نصب می گردد.

چگونگی نصب اعلامیه ترحیم

جنس بیشتر اعلامیه های ترحیم از کاغذ هستند و آنها را با چسب های مخصوص بر روی دیوارها نصب می کنند. در واقع نصب اعلامیه ترحیم کار سختی نیست.

کاربرد آگهی ترحیم

در اصل کاربرد اعلامیه ترحیم این است که به آشنایان و نزدیکان اطلاع دهد که فرد از دنیا رفته است و خانواده متوفی یکی یکی دنبال آشنایان نروند تا خبر مرگ فرد را به آنها بدهند. پس در اعلامیه ترحیم اطلاعاتی درباره ی نحوه ی برگزاری مجالس ترحیم داده می شود.

اقدامات لازم بعد از مرگ متوفی

آگهی ترحیم

آگهی ترحیم

بعد از مرگ متوفی چه اقداماتی انجام می شود:

  1. اول از همه باید گواهی فوت صادر شود. اگر فرد در بیمارستان بوده خود بیمارستان گواهی را صادر می کند و اگر فرد در خانه از دنیا رفته باید پزشکی آورده شود تا گواهی فوت صادر گردد.
  2. جسد به سردخانه منتقل می شود. باید به مرکزی زنگ زده و بخواهیم تا هر چه زودتر جسد به سردخانه انتقال یابد. و تا مراسم تشییع جنازه در آنجا بماند.
  3. آگهی ترحیم باید چاپ شود. در آن اطلاعاتی از نام خود متوفی و بستگان نزدیک فرد نوشته می شود. محل برگزاری و ساعت مراسم ختم و تشییع جنازه نیز باید در آن ذکر گردد. اعلامیه ترحیم باید در نزدیکی محل زندگی متوفی نصب گردد.
  4. قبر باید خریداری گردد. با ارائه گواهی فوت به قبرستان می توانید به قبر و مزار فرد را خریداری نمایید البته بعضی از افراد خودشان قبل از مرگ این کار را انجام داده و لازم به خریداری درست در زمان مرگ فرد نیست.
  5. یک یا دو روز بعد از خرید مقبره مراسم تشییع جنازه انجام می شود. جسد شسته شده و بعد کفن می گردد. بعد خواندن نماز برای میت، جسد را در قبر دفن می نمایند و به این صورت مراسم تشییع جنازه انجام می گردد.
  6. معمولا روز بعد مراسم ختم انجام می گردد. مراسم ختم در مسجد و یا خانه فرد متوفی برگزار می گردد. همچنین برای پذیرایی از مهمانان، تالار مراسم ترحیم بسیار مناسب است.

تمامی اقدامات ذکر شده در فوق مراحلی هستند که در کشور ما معمولا بعد از مرگ یک نفر طی می شود. آگهی ختم یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه نمایید. این کار باید دست افراد حرفه ای سپرده شود تا کم و کسری در اعلامیه ترحیم وجود نداشته باشد.

قطعا در تمام اعلامیه ها جمله ی اناللله و انا الیه راجعون را دیده اید. معنی این جمله این است که ما از خداییم و به خدا برمی گردیم. قطعا از دست دادن عزیزان سخت است و تمام افراد را دچار اندوه می کند.

مطلب پیشنهادی: پذیرایی در مراسم ختم چگونه است؟

حقیقت مرگ

واقعیت این است که مرگ و تولد یکی از قوانین جهان هستی است. هر کسی در این دنیا عمر مشخصی را دارد و بعد از سالها زندگی مرگ به سراغشان می آید. تا به حال کسی دیده نشده که عمر جاودان داشته باشد و هرگز نمیرد. اگر این قانون را نپذیریم با مرگ یکی از نزدیکانمان دچار افسردگی شدیدی می شویم و دیگر قادر به ادامه زندگی معمول خود نیستیم.

متاسفانه در فرهنگ ما بعد از مرگ فردی نزدیکان او دچار اندوه بسیار شدیدی می شوند و در مراسم های ختم متوفی افراد اندوه و گریه و زاری فراوانی می کنند. در واقع این رفتار این معنی را می دهد که ما فکر می کنیم بعد از مرگ انسان نابود می شود و تمام وجود او زوال می یابد. در حالی که در دین اسلام مرگ یک انتقال از این دنیا به دنیایی دیگر است و هیچ نابودی یا زوالی در کار نیست.

بسیاری از رفتارها در جامعه ما با اعتقاداتمان متناقض است. اگر واقعا ما به معاد و زندگی در دنیای بعدی معتقد هستیم نباید از مرگ اطرافیان به شدت غمگین شویم و یا خودمان از مرگ بترسیم.

حقیقت موضوع این است که مرگ به معنی انتقال از این دنیا به دنیایی با قید و بندهای کمتری است. در واقع مرگ بزرگترین و حتی یکی از بهترین قانون های جهان هستی است.

گاهی مرگ نویدی زیباست که ما را از تعلقات و وابستگی های دست و پا گیر دنیا رهایی می بخشد. به عنوانی نسلی جدید و پیشرفته باید به فرزندانمان این قانون را بهتر و زیبا تر بیاموزیم تا زمانی که ما را از دست می دهند دچار استرس و افسردگی شدید نگردند.

شاید اگر هر روز به این موضوع بیندیشیم که ممکن است مرگ فردا سراغ ما هم بیاید بسیاری از رفتارهای غلط را انجام نمی دهیم و سعی می کنیم تا از تک تک لحظه های زندگی خود لذت ببریم. البته عمل به این نکات به همین راحتی نیست.

برای اینکه افکار غلط را درباره ی مرگ عوض کنیم باید تلاش بسیار زیادی را انجام دهیم. شاید اگر معنی زندگی و حقیقت آن را درک کنیم اتفاقی شیرین تر از مرگ برایمان وجود نخواهد داشت. رمز شادی و لذت بردن، زندگی کردن در زمان حال است .

بیشتر ما در گذشته یا آینده زندگی می کنیم و اصلا حال را درک نمی کنیم. برای رسیدن به اهدافی دور دست امروز خود را خراب می کنیم و یا در حسرت کارهای گذشته مانده ایم. اگر در دیروز یا فردا زندگی می کنید یعنی هنوز به درک حقیقت آفرینش خود نرسیده اید.

درباره آگهی ختم بیشتر بدانید

چاپ آگهی ترحیم

مطلب نوشته شده درباره ی اعلامیه ترحیم و کاربرد و چگونگی چاپ آن است. چاپ اعلامیه ترحیم یکی از موارد مهمی است که بعد از مرگ متوفی باید انجام بگیرد. نوع نوشتار و موارد ذکر شده در آگهی ترحیم را می توانید خودتان انتخاب نمایید تا آشنایان و نزدیکان را از خبر مرگ متوفی مطلع نمایید.

اگر از این مطلب خوشتان آمد آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

TwitterFacebookGoogle+BufferLinkedInPin ItTelegram
بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .