مراسم خاکسپاری

سنت های مراسم خاکسپاری در فرهنگ اسلامی

مراسم خاکسپاری در فرهنگ ها، آداب و رسوم و ادیان الهی مختلف متفاوت بوده و قدمتی چند هزار ساله دارد. این گونه مراسم ها هویت اجتماعی افراد جوامع مختلف در دنیا را نشان می دهد. در این مقاله قصد داریم درباره سنت ها و فرهنگ های مرسوم مراسم خاکسپاری در دین مبین و کامل اسلام بپردازیم.

مسلمانان بر این باورند که اعمال نیک و صالحی که افراد در دنیا انجام می دهند، ثمره و پاداش آن را در جهان ابدی دریافت خواهند نمود و بهشت برین جایگاه آنان خواهد بود. و بالعکس کسانیکه اعمال زشت و ناپسندی در این دنیا انجام داده اند، در آخرت دوزخ جایگاه آنان خواهد بود و درد و رنج زیادی آنان را در بر خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: برگزاری مجالس ترحیم در تالار پذیرایی ارکیده بهشت زهرا

زمانیکه مرگ شخص قرب الوقوع است

وقتی یک شخص به لحظات سخت مرگ نزدیک می شود، بایستی تمامی اعضای خانواده و دوستان نزدیک وی در کنارش حاضر باشند. افراد باید در آن لحظه به شخص امیدواری دهند و به او محبت و مهربانی کنند. علاوه بر این تک تک افراد از شخص در حال مرگ طلب حلالیت می کنند و بالعکس. پس از آن فرد در حال مرگ در لحظات آخر ادای شهادتین (شهادت می دهم که هیچ خدایی جز الله نیست) می کند. به محض وقوع مرگ، افراد حاضر نیز جمله انا لله و انا الیه راجعون (همانا ما متعلق به خداوند متعال هستیم و همانا به او سوی باز خواهیم گشت) را بر زبانشان جاری کرده و شروع به ناله و گریه می کنند. همچنین افراد حاضر باید چشمان و فک شخص مرحوم را بسته و بدن وی را با یک پارچه تمیز بپوشانند.

در انتها کلیه بازماندگان شخص مرحوم برای وی دعا کرده و از خداوند متعال و بزرگ درخواست طلب عفو و آمورزش گناهان او را دارد.

زمان برگزاری مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری مرحوم

مطابق با شرع مقدس اسلام، پیکر شخص مرحوم باید بعد از مرگ تشییع و به خاک سپرده شود. بدین منظور بایستی در زمان مناسب با موسسات خدمات مجالس ترحیم یا سازمان محلی انجمن اسلامی تماس گرفته شود تا آنان کلیه مقدمات را و امورات مربوط به تشییع و خاکسپاری پیکر شخص درگذشته را انجام دهند.

سنت پسندیده اهدای عضو

به طور کلی سنت اهدای عضو، بین مسلمانان عزیز سنتی پسندیده و خوشایند است. زیرا این امر پسندیده سرچشمه ای دارد به نام قرآن کریم و بزرگ. قرآن کریم در این باره می فرماید:

“هرکس جان یک انسان را نجات دهد، گویی که زندگی همه انسان ها را نجات داده است”

اگر قصد انجام اهدای عضو عزیزتان را دارید، حتماً با افراد خبره در این زمینه مشورت های لازم را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: پذیرایی در مراسم ختم چگونه است؟

کالبد شکافی

کالبد شکافی در دین مبین اسلان قابل قبول نیست، زیرا این حرکت، حتک حرمت به بدن شخص است. در اغلب مواقع، خانواده متوفی ممکن است حاضر به پذیرفتن کالبد شکافی معمولی هم نباشند.

مراسم خاکسپاری در کشور اجدادی

اکثریت مسلمانان در وصیت نامه خود اعلام می کنند که مایلند در کشور اجدادی خود دفن شوند. بدین منظور باید جسد را به گونه ای آماده که برای انتقال از کشوری به کشور دیگر مشکلی پیش نیاید.

بیشتر بخوانید: تشریفات ترحیم در بهشت زهرا چگونه است؟

سوزاندن جسد از نظر اسلام حرام است

از نظر دین مبین اسلام، سوزاندن فرد حرام و ممنوع است.

آماده سازی بدن متوفی برای انجام مراسم خاکسپاری

برای آماده کردن بدن شخص مرحوم به منظور انجام مراسم خاکسپاری بایستی در ابتدا بدن وی را شستشو داد و در کفن پوشاند. لازم به ذکر است که اعضای خانواده شخص متوفی می توانند شستشو و غسل را انجام دهند. اگرچه در مورد مرگ همسر، فقط همسر مرحوم کار شستشو و غسل را انجام می دهد. بدن باید 3 مرتبه شستشو داده شود. اگر بعد از 3 مرتبه شستن بدن متوفی کامل تمیز نشد، بایستی مراتب شستشو را ادامه داد تا کاملاً بدن پاکیزه و تمیز شود. ترتیب شستشو بدین گونه است: بالا سمت راست بدن، بالا سمت چپ بدن، پایین سمت راست بدن و پایین سمت چپ بدن. موهای زنان بایستی کاملاً شسته و بافته شود. پس از شستشوی کامل، بدن در یک پارچه سفید پوشانده می شود. لازم به ذکر است برای پوشاندن کفن مرحوم، بایستی سه ملافه بزرگ بر روی بکیدیگر قرار گرفته شوند، سپس بدن مرحوم در بالای ملافه ها قرار داده می شود.

بیشتر بخوانید: اعلامیه ترحیم چیست؟

در صورت امکان دست چپ مرحوم باید بر روی سینه قرار گرفته و دست را بر روی دست چپ قرار بگیرد. (حالت قرارگیری در نماز). بعد، ملافه ها را باید بر روی بدن پیچیده شوند تا کل بدن را بپوشانند. برای مراقبت از کفن بایستی به وسیله طناب یک گره در بالای سر، دو گره در اطراف و یگ گره در پایین (زیر پاها) زده شود. سپس جسد را به مسجد یا جایی دیگر انتقال داده تا قبل از مراسم تشییع و دفن متوفی، بر جنازه او نماز میت خوانده شود. نماز میت 5 تکبیر دارد و معمولاً به صورت جماعت خوانده می شود. لازم به ذکر است نماز میت در بیرون از مسجد بر پیکر مرحوم خوانده می شود که حیاط مسجد بدین منظور مناسب است.

بعد از انجام مراسم خواندن نمار میت بر پیکر مرحوم، نوبت این است که بدن شخص را دفن کنند. فقط مردان اجازه حضور در مراسم خاسپاری و تشییع جنازه را دارند. قیر باید به صورت عمود بر قبله خفر شود و جنازه باید در سمت راست قبر قرار داده شود(رو به قبله باشد).  کسانی که بدن را در گورد قرار می دهند، جمله به نام خداوند عزوجل و به نام پیامبر خدا را بر زبانشان جاری می کنند. زمانیکه که بدن در قبر قرار گرفت بایستی یک لایه چوب یا سنگ بر بالای پیکر مرحوم قرار داده تا از تماس مستقیم بدن و خاک جلوگیری شود. سپس عزاداران حاضر در مراسم، هر یک سه مشت خاک را داخل گور می ریزند.

پس از پر شدن کامل قبر، برای نشانه و یادبود مرحوم در بالای گور قرار می دهند.

اگر از این مطلب خوشتان آمد آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

TwitterFacebookGoogle+BufferLinkedInPin ItTelegram
بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *