پذیرایی در مراسم ختم

پذیرایی در مراسم ختم و آداب و رسوم برگزاری مجالس ترحیم

برگزاری و اجرای مراسم ختم برای عزیزی که دیگر در میان ما حضور ندارد، جزو آداب و رسوم کلیه مردم جهان می باشد. منتهی هر کشوری مطابق با فرهنگ و آداب و رسوم خود این مجالس یادبود را برگزار می کنند. این مراسم ها شامل آیین ها و رسومات خاص بوده که برای احترام به فرد در گذشته برگزار می شود. البته لازم به ذکر است که اصل اجرای مراسم ترحیم یا عزاداری در کلیه کشورهای جهان یکی است ولی همانطور که ذکر شد نوع و نحوه اجرا و برگزاری مجلس است که تفاوت ایجاد می کند. در کشور عزیزمان ایران آداب و رسوم برگزاری مجالس ترحیم به همراه پذیرایی در مراسم ختم ( ترحیم ) از مهمانان از گذشته تا به امروز به شکل بسیار عالی و جامع برگزار شده که در طول سالیان متمادی، دستخوش تغییرات کوچکی نیز شده اند. آیین این گونه برگزاری مراسم ها از باورهای دینی و مذهبی کشور ( دین مبین اسلام ) سرچشمه میگیرد.

نکته مهم مجالس سوگواری و حکمت برگزاری این گونه مجالس را می توان در 3 مورد زیر خلاصه نمود:

  1. آرامش روح مرحوم مغفور
  2. تسلی خاطر و آرامش به خانواده داغدار مرحوم
  3. یادآوری مرگ و روز قیامت

آداب و رسوم برگزاری مجالس ختم در ایران

در کشور ایران آداب و رسوم مجالس ترحیم بدین گونه است که بعد از تشییع جنازه و خاک سپردن شخص از دست رفته، مراسم هایی در قالب مجالس سوم، هفتم، چهلم و ساگرد به منظور آرامش روح عزیز در گذشته برگزاری و اجرا می گردد. خانواده محترم مرحوم معمولاً تا شش ماه الی یکسال در هیچگونه جشنی برگزار نکرده و در هیچ مراسم جشنی شرکت نمی کنند.

مجلس ختم سوم مرحوم، مهمترین و اصلی ترین مجلس بزرگداشت مرحوم مغفور است. این گونه مجالس معمولاً از طریق آگهی ترحیم که به صورت اعلامیه یا به صورت چاپ آگهی در روزنامه یا به صورت مجازی در شبکه های اجتماعی می باشد به اطلاع دوستان و آشنایان می رسد. برگزاری مراسم ترحیم می تواند در مسجدی که از قبل توسط خانواده محترم مرحوم رزرو شده، تکیه ها و حتی در منزل شخصی خانوده مرحوم برگزار نمود. این مورد کاملاً بستگی به شرایط و امکانات خانواده محترم مرحوم دارد.

پوشش در این گونه مراسم ها بدین صورت است که آقایان با پیراهن مشکلی یا تیره رنگ و خانم ها هم با چادر یا مانتو و روسری مشکلی با تیره رنگ در مراسم حضور یافته و با گفتن جملات خدا ایشان را بیامرزد، تسلیت عرض می نمایم و ما را در عم خود شریک بدانید، برای مرحوم و خاتواده ایشان آرامش و تسلی خاطر می شوند. توصیه می شود برگزاری مجالس ترحیم به صورت ساده و بدون هرگونه تجملاتی برگزار شود. ساده برگزار شدن مراسم سوگواری در دین مبین اسلام هم بسیار توصیه شده است. ساده برگزار کردن مجالس ختم باعث ارامش خود و بستگان هم می شود.

معمولاً چند تن از خانواده محترم مرحوم هنگام ورود و خروج افراد به مراسم، آنها را بدرقه می کنند. مجلس با قرائت قرآن مجید توسط قاری قرآن آغاز شده و هر شخصی که وارد می شود، یک جلد قرآن حزبی به او داده می شود تا با خواندن تلاوتی چند از آیات نورانی قرآن مجید، برای عزیز از دست رفته ایجاد تسلی خاطر کرده و برای او در سرای جاویدان ثوابی عظیم درخواست نماید. سپس بعد از جمع آوری قرآن های حزبی توسط مسئولین برگزاری مراسم، یکی از افرادی که بهتر از همه مرحوم را می شناسد به معرفی شخصیت و صفات بارز وی می پردازد.

لازم به ذکر است در حین برگزاری مراسم ترحیم، پذیرایی از مهمانان توسط خانواده محترم مرحوم صورت میگیرد. پس از آن، سخنران مجلس که روحانی می باشد، درباره مرگ و روز قیامت برای حاضرین در مجلس سخنرانی می کند و همچنین دیدگاه اسلام درباره مرگ و سرای جاویدان و احادیثی گرانبها از ائمه اطهار در حول این موضوعات را برای حاضرین در مجلس بازگو می کند. سپس مداح شروع به روضه خوانی کرده و پس از اتمام مجلس، بستگان مرحوم نیز دوباره در جلوی درب حضور یافته و معمولاً با دادن بسته های پذیرایی که در مجلس ختم عرفاً صورت میگیرد، افراد را بدرقه می کنند و از آن ها بابت حضور در مجلس تشکر می کنند.

می توان مراسم های سوم و هفتم شخص درگذشته را همزمان برگزار کرد ولی خوب بسیاری از خانواده های محترم مرحوم مایلند که مراسم هفتم جداگانه برگزار نمایند. آداب و رسوم برگزاری مجلس هفتم بدین صورت است که افراد بر سر مزار مرحوم رفته و با قرائت فاتحه و سپس تلاوتی چند از آیات قرآن مجید شروع شده و سپس مراسم مرثیه خوانی توسط مداح بر سر مزار، مراسم ادامه می یابد. همچنین پذیرایی در مراسم ختم با حلوا، خرما، چای یا شربت انجام میگیرد. بعد از آن برای پذیرایی (ناهار یا شام) از مهمانان و آشنایان در مراسم می توانید به تالار پذیرایی یا رستوران که در اطراف فبرستان قرار دارد مراجعه کنید.

پس از آن مجلس چهلم توسط خانواده محترم مرحوم برگزار می شود. در این مراسم خانواده محترم در بهشت زهرا حضور یافته و گور را تمیز می کنند، سپس پس از آن شروع به انداختن سنگ قبر می کنند.بر سزار مرحوم، پذیرایی از حاضرین در مجلس صورت گرقته و مانند مراسم سوم، مجلس با تلاوتی چند از آیات قرآن کریم شروع می شود. در ادامه روضه خوانی توسط مداح انجام گرفته و سپس مراسم پایان یافته و پذیرایی ناهاز و شام توسط خانواده محترم مرحوم انجام میگیرد.

کلیه موارد که در شب چهلم برگزار می شود در مراسم سالگرد فوت هم اجرا می شود و تفاوتی ندارد.

پذیرایی در مراسم ختم

همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم، پذیرایی جزو اصول اساسی و بسیار مهم در برگزاری این گونه مجالس ها است. یک بخش از پذیرایی در حین برگزاری مراسم است و بخشی از پذیرایی هم پس از پایان مراسم انجام می شود. شما می توانید بعد از برگزاری مراسم هفتم و چهلم برای صرف ناهار یا شام، کلیه افرادی که در مراسم ختم حضور داشتند را به یکی از تالارهای پذیرایی یا یکی از رستوران ها دعوت نمایید.

معمولاً در بهشت زهرا تهران، خانواده محترم و عزیز مرحوم، برای پذیرایی از مهمانان تالارهای نزدیک بهشت زهرا را در نظر می گیرند. تالارهایی نظیر تالار ارکیده جزو تالارهای و رستوران ها نزدیک به بهشت زهرا می باشند و خدماتی حرفه ای به شما در این گونه موارد ارائه می دهند.

اگر از این مطلب خوشتان آمد آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

TwitterFacebookGoogle+BufferLinkedInPin ItTelegram
بلاگ

2 دیدگاه درباره ی “پذیرایی در مراسم ختم و آداب و رسوم برگزاری مجالس ترحیم”

  1. با سلام و وقت بخیر خدمت شما. مطلب کوتاه و مفیدی بود. فقط ای کاش درباره قیمت تالارهای برگزاری مراسم های ختم هم صحبت می کردید.
    با تشکر از لطف شما.

    1. با سلام و وقت بخیر خدمت شما جناب ترابی. بی زحمت برای اطلاع از قیمت های تالارهای برگزاری مراسمات ختم با تلفن ۰۹۱۲۶۸۶۴۵۷۶ تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .