مرگ متوفی

۵ کاری که پس از مرگ متوفی باید انجام دهید

از دست دادن بستگان و اعضای خانواده برای بازماندگان بسیار سخت و احساسی است. برای برنامه ریزی برگزاری مراسم تشییع جنازه و پذیرایی از مهمانان بایستی کارهای زیادی صورت بگیرد. در ادامه به 10 کاری که بایستی پس از مرگ عزیزتان انجام دهید اشاره می کنیم:

1) گزارش مرگ متوفی

برای صدور گواهی فوت بایستی مراتب را به مسئولین مرتبط گزارش دهید. اگر شخص متوفی در بیمارستان چشم از جهان فرو بسته باشد، توسط آن بیمارستان یا مرکز درمانی گواهی فوت صادر خواهد شد در غیر این صورت (مثلاً در منزل شخص فوت کرده باشد) بایستی پزشک را از این موضوع آگاه کرده تا تمامی مراحل اداری گواهی فوت صادر شود. در گواهی فوت اطلاعاتی نظیر مشخصات عمومی، تاریخ تولد و تارخ فوت، آدرس، علت فوت متوفی، مشخصات ثادر کننده گواهی فوت وبسیاری اطلاعات دیگر آورده شده است. همچنین اگر شخص متوفی قبلاً کارت اهدای عضو داشته است و وصیت کرده است که که اعضایش اهدا شوند، بایستی کارهای مرتبط با این زمینه صورت بگیرد.

2) برنامه ریزی تشریفات ترحیم با کمک موسسات خدمات ترحیم

موسسات خدمات مجالس ترحیم در تمامی مراحل از جمله: ارسال جسد به سردخانه، چاپ آگهی ترحیم، خرید قبر، تشییع جنازه تا پذیرایی از مهمانانتان در کنار شما خواهند بود. بدین منظور شما بایستی برنامه ریزی هایی از قبل برای برگزاری مراسم ختم داشته باشید. حتماً حتماً با کمک آشنایان و بستگان برنامه ریزی های لازم را انجام داده تا بدون هیچگونه مشکلی مرامل انجام مراسم پیش رود. اگر شخص متوفی قبل از مرگ خود برنامه ریزی های لازم را برای مراسم خود کرده باشد، حتماً طبق برنامه او جلو بروید و کارها را انجام دهید. همچنین ذکر این نکته ضروریست که موسسات خدمات تشریفات مجالس عزاداری با توجه به خدماتی که ارائه می دهند، قیمت های متفاوتی دارند.

3) انواع خدمات مراسم تشییع جنازه، یادبود، دفن

مراسم تشییع جنازه قبل از دفن کردن شخص فوت شده انجام می شود. خدمات یادبود بعد از مراسم خاکسپاری انجام گرفته و شامل برگزاری مجالس در مساجد یا منزل و همچنین پذیرایی از آنان در تالارهای پذیرایی است. مراسم خاکسپاری در قبرستان انجام می شود که این مورد شامل خدماتی مختلفی خواهد شد.

4) آماده کردن مراسم خاکسپاری

مراسک خاکسپاری چگونه انجام خواهد شد؟ اگر شخص متوفی از قبل قبر برای خود نخریده باشد، بایستی بدین منظور اقدامات لازم را انجام دهید. حتماً با هماهنگی موسسات خدامت مجالس ترحیم، خرید قبر و محل آرامگاه برای انجام مراسم خاکسپاری مشخص کنید.

5) آماده کردن برای پذیرایی از مهمانان

پذیرایی از مهمانان بعد از انجام تشریفات مراسم در قبرستان انجام می شود. معمولاً اینگونه مراسم ها در تالارهای پذیرایی برگزار می شود. پذیرایی از مهمانان آداب و رسول خاصی دارد که پیشنهاد می کنم حتماً مقاله زیر را بدین منظور مطالعه فرمایید.

مطلب پیشنهادی: پذیرایی در مراسم ختم چگونه است؟

 

اگر از این مطلب خوشتان آمد آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

TwitterFacebookGoogle+BufferLinkedInPin ItTelegram
بلاگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *